środa, 18 września 2013

Lekcja 2: Dzielimy się informacją.


1. Technologia informacyjna.  

Technologia informacyjna – całokształt zagadnień, metod i środków i działań związanych z przetwarzaniem informacji.Stanowi połączenie zastosowań informatyki i telekomunikacji, obejmuje również sprzęt komputerowy oraz oprogramowanie, a także narzędzia i inne technologie związane z przetwarzaniem, przesyłaniem, przechowywaniem, zabezpieczaniem i prezentowaniem informacji. Dostarcza ona użytkownikowi narzędzia, za pomocą których może on pozyskiwać informacje, selekcjonować je, analizować, przetwarzać, gromadzić, zarządzać i przekazywać innym ludziom.Społeczeństwo informacyjne.  

2.Społeczeństwo informacyjne.

Społeczeństwo informacyjne – terminem określa się społeczeństwo, w którym towarem staje się informacja traktowana jako szczególne dobro niematerialne, równoważne lub cenniejsze nawet od dóbr materialnych. 
  • Społeczeństwo charakteryzujące się przygotowaniem i zdolnością do użytkowania systemów informatycznych, skomputeryzowane i wykorzystujące usługi telekomunikacji do przesyłania i zdalnego przetwarzania informacji.
  • Społeczeństwo, które znalazło zastosowanie rozwiniętych technologicznie środków przetwarzania informacji i komunikowania się dla stworzenia podstawy dochodu narodowego, dzięki czemu dostarcza źródła utrzymania większości społeczeństwa.
  • Społeczeństwo, w którym informacja stała się zasobem produkcyjnym określającym nowe przewagi konkurencyjne w stosunku do otoczenia, a równocześnie zapewniającym rosnący poziom adaptacyjności społecznej, w wyrazie ogólnym i w wyrazie jednostkowym, do zmieniającej się lawinowo zmienności otoczenia.
  • Społeczeństwo Informacyjne możemy zdefiniować jako społeczeństwo, w którym informacja jest kluczowym elementem społeczno-ekonomicznej działalności i zmian.
  • Społeczeństwo, w którym informacja znalazła szerokie zastosowanie w codziennym życiu społecznym, kulturalnym, ekonomicznym oraz politycznym. SI to społeczeństwo wyposażone w bogato rozwinięte środki komunikacji i przetwarzania informacji, które są podstawą tworzenia większości dochodu narodowego oraz zapewniające źródło utrzymania większości ludzi.
  • Społeczeństwo Informacyjne to puste stwierdzenie, które w warstwie ideologicznej się wyczerpało, jego wartość opisowa jest zaś równie mała.  

3. Zastosowanie TI.

  • Z osiągnięć technologii informacyjnej korzystają przede wszystkim media. Tutaj jest ona niezbędna do szybkiego przekazywania i analizowania pozyskanych informacji. Technologia ta ma również szerokie zastosowanie w handlu. Dzięki niej możliwe jest systematyczne zbieranie danych związanych z procesem kupna-sprzedaży, drukowanie raportów oraz księgowanie dochodów.  
  • Wykorzystanie technologii informacyjnej pozwala również na usprawnienie pracy w urzędach oraz obniżenie kosztów związanych z działalnością organów administracji publicznej. Obecnie już praktycznie we wszystkich instytucjach systemy informacyjne pozwalają na szybsze przetwarzanie informacji oraz ich dalsze przekazywanie. Technologia informacyjna obecna jest również w szkołach. Komputery i materiały multimedialne mają coraz szersze zastosowanie w edukacji, a nauczyciele dodatkowo muszą przygotować dzieci do funkcjonowania w społeczeństwie informacyjnym czy też dalszego kształcenia jako informatyk bądź też w innym zawodzie związanym. 
  • Technologia informacyjna służy jednak nie tylko dziennikarzom czy przedsiębiorcom. Z jej dorobku korzysta praktycznie każdy człowiek. Rozwój nauki i techniki doprowadził do powstania społeczeństwa informacyjnego, które chętnie korzysta z najnowszych zdobyczy techniki. Informacja i łatwy dostęp do nie to dziś niezwykle ważna sprawa dla każdego członka społeczeństwa. Współczesny człowiek chętnie korzysta z komputera i coraz więcej spraw załatwia właśnie za pomocą tego urządzenia.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz