wtorek, 29 października 2013

Lekcja 7: Sposoby komunikowania się.

1. SHORT MESSAGE SERVICE (SMS).

Usługa przysyłania krótkich wiadomości tekstowych w sieciach telefonii komórkowej. Usługa ta jest także wprowadzana do sieci telefonii stacjonarnej.

2. MULTIMEDIA MESSAGING SERVICE (MMS).

Rozszerzenie funkcji SMS i EMS, pozwala na dodatkowe przesyłanie filmów, wideoklipów, muzyki, obrazków, zdjęć itp. Jest to tak zwana wiadomość multimedialna.

3. INTERNET RELAY CHAT (IRC).

Jedna ze starszych usług sieciowych umożliwiająca rozmowę na tematycznych lub towarzyskich kanałach komunikacyjnych, jak również prywatną z inną podłączoną aktualnie osobą. Na ekranie użytkownika przewijają się od dołu do góry ekranu komunikaty wysyłane przez osoby piszące na danym kanale. Komunikaty te pojawiają się zaraz po ich wysłaniu, a ich kolejność jest identyczna z kolejnością napływania do serwera. Uzyskuje się dzięki temu wrażenie rozmowy osób przebywających w jednym pomieszczeniu.

4. CZAT

Rodzaj internetowej pogawędki i jedna z usług internetowych. jest serwis internetowy służący do komunikacji wielu osób w tzw. pokojach. Zwykle istnieją dwa rodzaje rozmowy – prywatna, której przebieg mogą śledzić tylko dwie osoby, oraz publiczna, dostępna dla wszystkich zalogowanych użytkowników.

5. GADU - GADU

Komunikator internetowy opracowany przez firmę GG Network. Gadu-Gadu ma około 6 milionów unikatowych użytkowników , którzy wysyłają do 300 milionów wiadomości dziennie.
 

6. SKYPE

Komunikator internetowy oparty na technologii peer -to- peer.  Skype umożliwia prowadzenie darmowych rozmów głosowych oraz obserwację rozmówcy poprzez kamerę internetową, a także płatnych rozmów z posiadaczami telefonów stacjonarnych lub komórkowych za pomocą technologii VoIP. Oprócz tego Skype oferuje funkcje bezpośredniej wymiany informacji tekstowych za pomocą ręcznie wpisywanych wiadomości oraz przesyłanie plików.

7. GRUPY DYSKUSYJNE

W Internecie to ogólna nazwa wszelkich form dyskusji internetowej przypominających wymianę korespondencji, a nie rozmowy w czasie rzeczywistym. Grupy dyskusyjne przyjmują formę list dyskusyjnych pozwalających na automatyczną wymianę e - maili, grup Usenetowych, grup  i forów dyskusyjnych dostępnych przez bramki WWW.

8. FORA DYSKUSYJNE

To przeniesiona do struktury stron WWW forma grup dyskusyjnych, która służy do wymiany informacji i poglądów między osobami o podobnych zainteresowaniach przy użyciu przeglądarki internetowejFora dyskusyjne są obecnie bardzo popularną formą grup dyskusyjnych w Internecie. Prowadzą je praktycznie wszystkie portale.

9. FACEBOOK

Serwis społecznościowy, w ramach którego zarejestrowani użytkownicy mogą tworzyć sieci i grupy, dzielić się wiadomościami i zdjęciami oraz korzystać z aplikacji, będących własnością Facebook, Inc. z siedzibą w Menlo Park. W październiku roku liczba użytkowników na całym świecie wynosiła ponad 1 miliard, a co miesiąc wgrywany jest ponad 1 mld zdjęć oraz 10 mln filmów. Projekt został uruchomiony 4 lutego 2004 na Uniwersytecie Harvarda (w stanie Massachusetts) i był początkowo przeznaczony przede wszystkim dla uczniów szkół średnich i studentów szkół wyższych.

środa, 16 października 2013

Lekcja 6: Korespondencja elektroniczna.

Poczta elektroniczna (e-mail).

To usługa przesyłania przez sieć wiadomości w postaci elektronicznej. Listy elektroniczne mogą zawierać dodatkowe pliki, tzw. załączniki, na przykład pliki testowe, graficzne, muzyczne, prezentacje, programy itp. Do wysyłania i odbierania poczty musisz mieć komputer (bądź inne urządzenie mobilne - telefon komórkowy, tablet itd.), połączenie z Internetem oraz specjalny program do wysyłania i odbierania poczty (klient pocztowy) lub zwykłą przeglądarkę internetową. Oczywiście, trzeba też posiadać konto pocztowe w jednym z wielu serwisów udostępniających tego typu usługę (Wirtualna Polska, Interia, Onet). Główną zaletą komunikacji elektronicznej jest oszczędność czasu, pieniędzy oraz możliwość wysyłania o odbierania poczty z najdalszych zakątków świata w dowolnym czasie.


W poczcie elektronicznej bardzo często wykorzystywane są emotikony, czyli złożony ze znaków tekstowych (ASCII) wyraz nastroju, używany przez użytkowników Internetu. Najczęściej przedstawia symboliczny ludzki grymas twarzy, obrócony o 90° w kierunku przeciwnym do wskazówek zegara, w licznych wariantach. Niektóre programy służące do komunikacji automatycznie zmieniają emotikony na ich graficzny odpowiednik.

środa, 9 października 2013

Lekcja 5: Rozwiązywanie problemów.

1. Lista kroków.

  • Opis słowny algorytmu wydawania reszty.
  • Dane: Kwota pieniędzy do wydania, nominały banknotów i bilonu uporządkowane malejąco wyniki: Ilość poszczególnych nominałów banknotów i bilonu
    • Krok 1: Ustalenie wartości początkowych
    • Krok 2: Sprawdzamy, ile razy najwyższy nominał mieści się w kwocie do wydania
    • Krok 3: Obliczamy resztę do wydania: poprzednia kwota - obliczona ilość * nominał
    • Krok 4: Przechodzimy do niższego nominału
    • Krok 5: Jeśli reszta do wydania = 0 [stop] w przeciwnym razie powtarzamy kroki 2 - 4

2. Schemat blokowy.

3. Arkusz kalkulacyjny.

To program komputerowy przedstawiający dane, głównie liczbowe, w postaci zestawu dużych tabel dwuwymiarowych, pozwalający na automatyczną obróbkę tych danych oraz na prezentację ich w różny sposób.

4. Visual Basic.

To język programowania wysokiego poziomu i narzędzie programowania firmy Microsoft. Składnia jest oparta na języku BASIC, ale unowocześniona. Zawiera kilkaset instrukcji, funkcji i słów kluczowych. Nie jest językiem w pełni obiektowym, gdyż nie udostępnia np. możliwości dziedziczenia, czy polimorfizmu. Wykorzystuje technologię ActiveX.

5. Turbo Pascal 

Jedna z popularniejszych implementacji kompilatorów języka Pascal, zintegrowane środowisko programistyczne, produkt firmy Borland International dla procesorów Z-80 (system CP/M) oraz rodziny Intel 80x86 i nowszych.

6. C++

To język programowania ogólnego przeznaczenia.Umożliwia abstrakcję danych oraz stosowanie kilku paradygmatów programowania: proceduralnego, obiektowego i generycznego. Charakteryzuje się wysoką wydajnością kodu wynikowego, bezpośrednim dostępem do zasobów sprzętowych i funkcji systemowych, łatwością tworzenia i korzystania z bibliotek (napisanych w C++, C lub innych językach), niezależnością od konkretnej platformy sprzętowej lub systemowej (co gwarantuje wysoką przenośność kodów źródłowych) oraz niewielkim środowiskiem uruchomieniowym. Podstawowym obszarem jego zastosowań są aplikacje i systemy operacyjne.

wtorek, 8 października 2013

Lekcja 4: Wyszukiwanie informacji.

  1. Wyszukiwarka internetowa - program lub strona internetowa, której zadaniem jest ułatwienie użytkownikom znalezienie informacji w sieci.

Wśród wyszukiwarek internetowych można wyróżnić: 
  • Google - najpopularniejsza światowa wyszukiwarka; uznawana również na rynku polskim. 
  • Bing -  druga najważniejsza wyszukiwarka; firmowana przez Microsoft konkurencja dla Google. Mimo wszystko nadal nie jest tak popularna.

  • Yahoo! - poprzednik Google; w większości sugeruje strony angielskojęzyczne. Mało popularna wśród polskich użytkowników. (Altavista - kiedyś najpopularniejsza wyszukiwarka online; dziś przekształcona w Yahoo Search.)
  • Ask - Wyszukiwarka Ask/AJ Jeeves jest długo znaną nazwą wśród stron WWW. Opcje wyszukiwania są tak samo dobre jak w przypadku Google, Bing lub DuckDuckGo. Najbardziej sporną kwestią jest prezencja wyszukiwarki. Wielu twierdzi że jest bardziej przejrzysta i łatwiejsza w wyszukiwaniu niż Google czy Yahoo!
  • Duck Duck Go - na pierwszy rzut oka wyszukiwarka wygląda podobnie jak Google, ale zawiera kilka motywów, które czynią tę spartańską wyszukiwarkę trochę inną. Ma ona takie funkcje jak "zero-click", która sprawia, że wszystkie odpowiedzi znajdują się na pierwszej stronie wyników wyszukiwania. Oferuje ujednoznacznienie monitów, a SPAM'u w postaci reklam jest o wiele mniej niż w Google.
  • Dogpile - Lata temu to właśnie Dogpile był wyborem, który przodował. Teraz jednak Dogpile wraca z przejrzystością i prezentacją, przypominającą jego najlepsze dni.
  • Webopedia - jest jedną z najbardziej użytecznych stron WWW. Bazuje ona głównie na tłumaczeniu rzeczy bardziej technicznych mniej doświadczonym użytkownikom.
  • Yippy - to silnik internetowy, który wyszukuje inne wyszukiwarki dla ciebie. Yppi sprawia, że znalezienie mało popularnych informacji staje się niezwykle łatwe.
  • The Internet Archive - mówi się, że TIA jest znakomitą wyszukiwarką, by cofnąć się w czasie i poczytać artykuły oraz wyszukać informacje z kilku lat wstecz.
  • Mahalo - podczas wyszukiwania oferuje nam mniej stron niż Google, ale informacje, które wyszukuje są zazwyczaj rzetelniejsze i bardziej dokładne. Ponadto Mahalo oprócz wyszukiwania nam gotowych artykułów prezentuje również odpowiedzi na zadane pytania.

wtorek, 1 października 2013

Lekcja 3: Usługi internetowe.

1. Definicja Internetu.  

  • Internet - ogólnoświatowa sieć komputerowa, określana również jako sieć sieci. W znaczeniu informatycznym Internet to przestrzeń adresów IP przydzielonych hostom i serwerom połączonym za pomocą urządzeń sieciowych, takich jak karty sieciowe, modemy i koncentratory, komunikujących się za pomocą protokołu internetowego z wykorzystaniem infrastruktury telekomunikacyjnej. 

2. World Wide Web.

Rozproszony system informacyjny oparty na zasadach hipertekstu, stworzony przez badaczy w CERN w Szwajcarii. Użytkownicy mogą tworzyć, redagować lub przeglądać dokumenty hipertekstowe. 

3. Zagrożenia przy pracy w Internecie.

  • kontakt z treściami pornograficznymi
  • kontakt z materiałami zawierającymi śladowe ilości przemocy
  • kontakt z internetowymi oszustami
  • nieświadome uczestniczenie w działaniach niezgodnych z prawem
  • nieświadome udostępnianie informacji
  • nieświadome używanie stron, które są płatne (np. korzystanie z dialerów - programów łączących komputer z Internetem za pośrednictwem numerów 0-700)

4. Uniform Recource Lacator (URL).

Oznacza ujednolicony format adresowania zasobów (informacji, danych, usług) stosowany w Internecie i w sieciach lokalnych.

5. Domain Name System (DNS). 

System serwerów, protokół komunikacyjny oraz usługa obsługująca rozproszoną bazę danych adresów sieciowych. Pozwala na zamianę adresów znanych użytkownikom Internetu na adresy zrozumiałe dla urządzeń tworzących sieć komputerową.

6. Host.

Host może oznaczać:
  •     Komputer podłączony do sieci komputerowej używającej protokołu komunikacyjnego TCP/IP, posiadający adres IP. Jeżeli użytkownik komputera łączy się z siecią komputerową, to karta sieciowa lub modem jego komputera otrzymuje adres IP i wtedy staje się hostem. W tym znaczeniu host jest dowolną maszyną, uczestniczącą w wymianie danych poprzez sieć komputerową, np. poprzez Internet.
  •     Komputer podłączony do sieci komputerowej łączem stałym, posiadający stały adres IP, udostępniający usługi sieciowe użytkownikom łączącym się z nim za pomocą swoich komputerów i umożliwiający im m.in. pracę w trybie terminalowym. Komputer użytkownika nazywany jest wtedy zdalnym terminalem, (ang.) remote terminal. Powszechną praktyką jest współistnienie na jednym hoście wielu usług, tj. obok usług umożliwiających pracę terminalową, np. telnet i SSH, także usług typu klient-serwer, najczęściej WWW i FTP. W tym znaczeniu, pojęcie host oznacza to samo co serwer, tym bardziej, że obecnie na większości tak rozumianych hostów, poza wewnętrznymi sieciami większych instytucji, usługi terminalowe, ze względów bezpieczeństwa, nie są dostępne.
  •     W publikacjach anglojęzycznych, termin host używany jest w określeniu "to host", czyli dostarczać infrastrukturę dla usług sieciowych. Przykładowo, wyrażenia: "to host Web server" lub "hosted by", mogą odnosić się do firmy zapewniającej sprzęt komputerowy, oprogramowanie oraz miejsce dla stron internetowych klienta.

7. Odsyłacze.

Praktycznie na każdej stronie WWW spotyka się odsyłacze. Najczęściej stanowi je specjalnie wyróżniony krótki tekst (lub obrazek), po kliknięciu którego, następuje przeniesienie do innej strony. Tak jak każda książka składa się z rozdziałów, tak samo serwisy internetowe składają się zwykle z podstron. Każda podstrona jest osobnym plikiem HTML i zawiera treść, która dość znacznie różni się tematycznie od pozostałych. Taka organizacja ułatwia użytkownikowi nawigację oraz zapobiega niepotrzebnemu wczytywaniu całego serwisu od razu.

8. Adres IP, Maska sieciowa, Brama, Serwery DNS.

  • Adres IP - w protokole IP liczba nadawana interfejsowi sieciowemu, grupie interfejsów, bądź całej sieci komputerowej, służąca identyfikacji elementów sieci. Adres IP nie jest "numerem rejestracyjnym" komputera – nie identyfikuje jednoznacznie fizycznego urządzenia – może się dowolnie często zmieniać (np. przy każdym wejściu do sieci Internet) jak również kilka urządzeń może dzielić jeden publiczny adres IP. 
  • Maska sieciowa - liczba służąca do wyodrębnienia w adresie IP części sieciowej od części hosta. Model adresowania w oparciu o maski adresów wprowadzono w odpowiedzi na niewystarczający, sztywny podział adresów na klasy A, B i C. Pozwala on w elastyczny sposób dzielić duże dowolne sieci (zwłaszcza te o ograniczonej puli adresów IP) na mniejsze podsieci.
  • Brama - maszyna podłączona do sieci komputerowej, za pośrednictwem której komputery z sieci lokalnej komunikują się z komputerami w innych sieciach.
  • Serwery DNS - program świadczący usługi na rzecz innych programów, zazwyczaj korzystających z innych komputerów połączonych w sieć.   

9. Dynamic Host Configuration Protocol (DHCP).

Protokół komunikacyjny umożliwiający komputerom uzyskanie od serwera danych konfiguracyjnych, np. adresu IP hosta, adresu IP bramy sieciowej, adresu serwera DNS, maski podsieci. DHCP został opublikowany jako standard w roku 1993.

10. Wireless Application Protocol (WAP).

Zbiór otwartych, międzynarodowych standardów definiujących protokół aplikacji bezprzewodowych. Rozwijaniem protokołu zajmuje się organizacja WAP Forum, będąca obecnie częścią Open Mobile Alliance (OMA). 

11. Cookies.

Niewielka informacja tekstowa, wysyłana przez serwer WWW i zapisywana po stronie użytkownika w pliku cookie (zazwyczaj na twardym dysku). Domyślne parametry ciasteczek pozwalają na odczytanie informacji w nich zawartych jedynie serwerowi, który je utworzył. Ciasteczka różnych rodzajów są stosowane najczęściej w przypadku liczników, sond, sklepów internetowych, stron wymagających logowania, reklam i do monitorowania aktywności odwiedzających.