środa, 9 października 2013

Lekcja 5: Rozwiązywanie problemów.

1. Lista kroków.

  • Opis słowny algorytmu wydawania reszty.
  • Dane: Kwota pieniędzy do wydania, nominały banknotów i bilonu uporządkowane malejąco wyniki: Ilość poszczególnych nominałów banknotów i bilonu
    • Krok 1: Ustalenie wartości początkowych
    • Krok 2: Sprawdzamy, ile razy najwyższy nominał mieści się w kwocie do wydania
    • Krok 3: Obliczamy resztę do wydania: poprzednia kwota - obliczona ilość * nominał
    • Krok 4: Przechodzimy do niższego nominału
    • Krok 5: Jeśli reszta do wydania = 0 [stop] w przeciwnym razie powtarzamy kroki 2 - 4

2. Schemat blokowy.

3. Arkusz kalkulacyjny.

To program komputerowy przedstawiający dane, głównie liczbowe, w postaci zestawu dużych tabel dwuwymiarowych, pozwalający na automatyczną obróbkę tych danych oraz na prezentację ich w różny sposób.

4. Visual Basic.

To język programowania wysokiego poziomu i narzędzie programowania firmy Microsoft. Składnia jest oparta na języku BASIC, ale unowocześniona. Zawiera kilkaset instrukcji, funkcji i słów kluczowych. Nie jest językiem w pełni obiektowym, gdyż nie udostępnia np. możliwości dziedziczenia, czy polimorfizmu. Wykorzystuje technologię ActiveX.

5. Turbo Pascal 

Jedna z popularniejszych implementacji kompilatorów języka Pascal, zintegrowane środowisko programistyczne, produkt firmy Borland International dla procesorów Z-80 (system CP/M) oraz rodziny Intel 80x86 i nowszych.

6. C++

To język programowania ogólnego przeznaczenia.Umożliwia abstrakcję danych oraz stosowanie kilku paradygmatów programowania: proceduralnego, obiektowego i generycznego. Charakteryzuje się wysoką wydajnością kodu wynikowego, bezpośrednim dostępem do zasobów sprzętowych i funkcji systemowych, łatwością tworzenia i korzystania z bibliotek (napisanych w C++, C lub innych językach), niezależnością od konkretnej platformy sprzętowej lub systemowej (co gwarantuje wysoką przenośność kodów źródłowych) oraz niewielkim środowiskiem uruchomieniowym. Podstawowym obszarem jego zastosowań są aplikacje i systemy operacyjne.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz